Tunnel under järnvägen och bebyggelse vid Fredsgatan
Pågående detaljplanering
- Förstudie
- Planförslag tas fram
- Samråd
- Granskning
- Planförslag antas
- Laga kraft
Med en gång- och cykelpassage under järnvägen, ny bebyggelse och en publik plats ska stationsområdet knytas samman med Halmstads centrum. Järnvägen blir säkrare att passera då bommarna försvinner.
På väg mot antagning!
Planförslaget har varit ute på samråd, granskning och förnyad granskning. Allmänhet och remissinstanser har haft möjlighet att lämna synpunkter.
Kommunfullmäktige antog detaljplanen den 16 juni. Protokollet beräknas anslås den 23 juni. Först därefter börjar överklagandetiden att löpa.
Vi förbereder för tunnelbygget!
På grund av omfattande ledningsarbeten behöver vi stänga parkeringar och gator på båda sidor av spåren tillfälligt från 16 februari till 30 september.
De öppnas tidigare om arbetet tillåter.

Den västra byggnaden placeras så att tunnelmynningen upplevs luftig och så att det finns möjlighet till en visuell kontakt mellan de olika nivåerna i stadsrummet. Visionsbild, byggnadernas utseende bestäms senare.
Startskottet för Stationsstaden
Detaljplanen Fredsgatan är en del av strukturplanen för nya stadsdelen Stationsstaden. Det blir starten för en utveckling som ska stärka stationsområdet som målpunkt och göra hållbart resande mer attraktivt.
Vid Fredsgatan görs detta genom smidiga passager, god orientering och centrumutveckling med nya byggnader för kontor och service.
Området ska bli en entré till centrum österifrån. På så sätt knyts stadskärnan samman med ett nytt resecentrum och den framväxande Stationsstaden och östra sidan av järnvägen.
Gång- och cykeltunnel under järnvägen
Tågtrafiken på Västkustbanan väntas öka kraftigt fram till 2040 – cirka 20 procent norrut och cirka 50 procent söderut. Då behövs en säker, tillgänglig och trygg passage förbi järnvägen.
Med den utvecklingen skulle bommarna vid en plankorsning vara nere under långa perioder, vilket både försämrar framkomligheten och innebär en säkerhetsrisk när folk "smiter över". Därför ersätts plankorsningen med tunnel.
I förslaget ansluter gång- och cykelbanan till tunneln med en utdragen sväng på båda sidor. Anledningen är att lutningen ska bli tillgänglig och säker – rampen blir för brant om den går rakt ner under järnvägen.
Tunnelns östra mynning kopplas samman med en trappa som leder fotgängare upp på en publik plats som tidigare varit en del av gatan.

Vy från torgytan på östra sidan i riktning mot norr. Rampanslutning och ny byggnad till vänster om bilden. Platsen utvecklas och görs om till en entré in till stadskärnan.

Östra torget. Norr till vänster i bild och söder till höger i bild.
Omledning av biltrafik
Med en tunnel endast för fotgängare och cyklister behöver du som kör bil ta andra vägar, exempelvis Laholmsvägen. I framtiden planeras även en tunnel för alla trafikslag vid Linnégatan vid nuvarande plankorsning.
Det finns inte tillräckligt med plats för att bygga en tunnel för bilar vid Fredsgatan, på grund av omkringliggande hus.
Nya byggnader för kontor och service
I förslaget kompletteras platsen med ny bebyggelse på ytan som i dag används som parkering, på var sida om järnvägen. Här blir det plats för kontor och service. I bottenplan blir det verksamheter som skapar liv och rörelse på platsen. Byggnaden lämpar sig inte för bostäder på grund av det nära läget till spåren.

Vid de nya byggnaderna planeras offentliga platser och mindre torgytor. Visionsbild från norr. Byggnadernas utseende bestäms senare.
Markanvisningstävling
Kommunen kommer att utlysa en markanvisningstävling för två kontorsbyggnader. Tävlingen kommer att utlysas på markanvisning.se Länk till annan webbplats.
Vad händer med parkeringarna?
Parkeringarna kommer att bebyggas, men det finns plats i närliggande parkeringshus, till exempel parkeringshus Gamle tull 200 meter norrut.
Vänd dig till din fastighetsägare eller hyresvärd om du har frågor om din boendeparkering.
Planområdet nu och i framtiden

Planområdet. Bläddra i bildspelet för att se hur området ser ut idag.
Tidsplan
Inför byggnationen kommer Trafikverket att gräva ut och förbereda för tunneln. Då kommer biltrafiken att stängas av. Under en period kommer även tågtrafiken att påverkas av bygget.
| Steg i processen | Tidpunkt |
|---|---|
| Planuppdrag | 30 november 2021 |
| Samråd | 15 juni–27 augusti 2023 |
| Granskning | Granskning pågår 27 juni–28 augusti 2025 |
| Förnyad granskning | Förnyad granskning 20 mars-19 april 2026 |
| Antagande | Planen går upp för antagning i kommunfullmäktige 16 juni. |
| Laga kraft | Cirka 3 veckor efter att protokollet med antagandebeslutet har publicerats på kommunens anslagstavla, om inte beslutet överklagas. |
| Byggstart ledningsomläggning | Våren 2026 startar större ledningsarbeten runt Fredsgatan |
| Byggstart gång- och cykeltunnel | Cirka 2029–2030 |
| Byggstart kvartersmark | Cirka 2032 |
Tidsplanen är preliminär och kan komma att ändras.
Dokument
Karta
Området heter H36a i kartan.
