Kontakt­uppgifter

Som elev eller vårdnadshavare ska du kontakta läraren om du har frågor om din kurs eller ska sjukanmäla dig.

För allmänna frågor om kulturskolan, kontakta kommunen.

Expeditionens öppettider

Måndag–torsdag 08.00–16.30
Fredag 08.00–15.15
Lunchstängt 12.00–12.30

Personal

Expedition

Expedition och administration

Charin Svensson
076-130 27 24
charin.svensson@halmstad.se

Kulturkonsulent

Ulrika Andersson
070-215 11 10
ulrika.andersson@halmstad.se

Institutionstekniker

Dennis Lagerkvist
070-227 69 68
dennis.lagerkvist@halmstad.se

Rektor

Klaviatur

Per Leden, vikarie till och med höstterminen 2021
Piano
072-743 31 27
per.leden@halmstad.se

Peter Bengtsson
Piano
072-743 37 82
peter.bengtsson2@halmstad.se

Lea Lööf
Piano
073-202 22 24
lea.loof@halmstad.se

Venla Hinnemo
Piano, rytmik
072-743 34 39
venla.hinnemo@halmstad.se

Jolanta Konopnicka Johansson
Piano
070-490 47 41
jolanta.konopnicka-johansson@halmstad.se

Håkan Widar
Dragspel
072-743 36 75
hakan.widar@halmstad.se

Gitarr och bas

Anders Måreby
Akustisk gitarr, elgitarr och rytkmik
073-380 24 74
anders.mareby@halmstad.se

Calle Ljungkvist
Akustisk gitarr
072-743 28 41
carl-mikael.ljungkvist@halmstad.se

Fredrik Johansson
Elgitarr, Elbas
072-743 23 65
fredrik.johansson@halmstad.se

Greger Hansson
Akustisk gitarr
072-712 05 34
greger.hansson@halmstad.se

Stefan Albrektsson
Elgitarr
072-743 30 97
stefan.albrektsson@halmstad.se

Janine Hardt
Rytmik och gitarr
072-171 26 32
janine.hardt2@halmstad.se

Oscar Reuter
Gitarr
072-742 89 53
oscar.reuter@halmstad.se


Slagverk

Stråkinstrument

Karin Croné
Kontrabas, ensemble och rytmik
072-743 27 10
karin.crone@halmstad.se

Marie Sättermon
Violin, viola och ensemble 
072-743 26 38
marie.sattermon@halmstad.se


Peter Skoog
Violin, Suzukiviolin, ensemble
070-882 77 29
peter.skoog@halmstad.se

Bengt Albinsson
Cello, orkestrar/ensemble, körackompanjemang
072-743 23 74
bengt.albinsson@halmstad.se

Björn Kleiman
Violin, Viola och ensemble 
079-304 79 74
bjorn.kleiman@halmstad.se

Thomas Petersson
Violin, Viola och ensemble
072-743 25 29
thomas.petersson@halmstad.se

Ulrika Årman
Violin, Viola, Suzuki och ensemble
072-743 20 58
ulrika.arman@halmstad.se

Lisa Reuter
Suzukicello och ensemble
073-306 11 04
lisa.reuter@halmstad.se

Blåsinstrument

Martin Marklund
Trombon, valthorn, baryton, tuba och ensemble
070-824 84 42
martin.marklund@halmstad.se

Mikael Johansson
Trumpet, kornett och ensemble
072-743 34 06
mikael.johansson2@halmstad.se

Eva Arulf
Oboe
070-433 18 30
eva.arulf@halmstad.se

Per Nordell
Saxofon, klarinett, ensamble
072-743 38 69
per.nordell@halmstad.se

Jenny Lagerström
Tvärflöjt och funktionsinriktad musikterapi, ensamble
072-743 28 49
jenny.lagerstrom@halmstad.se

Johanna Lewis
Klarinett, saxofon, blåsmix, Symphonic Band
070-882 81 25
johanna.lewis@halmstad.se

Ida Höög
Blockflöjt
073-143 42 03
Ida.hoog@halmstad.se

Flavors mikrofonsång och musikproduktion

Armend Hajra
Musikproduktion
073-202 21 67
armend.hajra@halmstad.se

Bild och form

Dans

Evangelia Gatzianou
Barndans, dansmix, skapande dans, streetjazz
072-987 16 33
evangelia.gatzianou@halmstad.se

Lena Lagerkvist
Barndans, dansmix, jazz/show, danslust
070-339 49 79
lena.lagerqvist@halmstad.se

Maria Sandström Dongas
Barndans, Balett, Jazz/show och Dansensemblen
070-237 91 18
maria.dongas@halmstad.se

Sara Skoglund
Jazz/show, Streetjazz, och Dansensemblen
076-133 12 91
sara.skoglund@halmstad.se

Drama, teater

Skrivkurs

Rytmik

AnnaKarin Bjärnklint
Kör, solosång och rytmik
072-743 24 23
anna-karin.bjarnklint@halmstad.se

Cathrine Malmquist
Rytmik, kör och musik i särskolan
072-743 33 79
cathrine.malmquist@halmstad.se

Janine Hardt
Rytmik och gitarr
072-171 26 32
janine.hardt2@halmstad.se

Karin Croné
Kontrabas, ensemble, rytmik
072-743 27 10
karin.crone@halmstad.se

Pernilla Bjurström
Solosång, kör, rytmik
072-712 05 27
pernilla.bjurstrom@halmstad.se

Venla Hinnemo
Piano, rytmik
072-743 34 39
venla.hinnemo@halmstad.se

Lana Zuzic
Rytmik
076-304 88 99
lana.zuzic@halmstad.se

Sång, körer

Ing-Mari Ek
Solosång, kör
072-743 22 83
ing-mari.ek@halmstad.se

AnnaKarin Bjärnklint
Kör, solosång och rytmik
072-743 24 23
anna-karin.bjarnklint@halmstad.se

Pernilla Bjurström
Solosång, kör, rytmik
072-712 05 27
pernilla.bjurstrom@halmstad.se

Cathrine Malmquist
Rytmik, kör och musik i särskolan
072-743 33 79
cathrine.malmquist@halmstad.se

Hitta till Halmstads kulturskola

Kulturskolan ligger i Kulturhuset Najaden.
Fiskaregatan 21, 302 90 Halmstad