Kontakt­uppgifter

Som elev eller vårdnadshavare ska du kontakta läraren om du har frågor om din kurs eller ska sjukanmäla dig.

För allmänna frågor om kulturskolan, kontakta kommunen.

Expeditionens öppettider

Måndag–torsdag 08.00–16.30
Fredag 08.00–15.15
Lunchstängt 12.00–12.30

Personal

Expedition

Expedition och administration

Charin Svensson
076-130 27 24
charin.svensson@halmstad.se

Kulturkonsulent

Ulrika Andersson
070-215 11 10
ulrika.andersson@halmstad.se

Institutionstekniker

Dennis Lagerkvist
070-227 69 68
dennis.lagerkvist@halmstad.se

Rektor

Klaviatur

Per Leden, vikarie till och med höstterminen 2021
Piano
072-743 31 27
per.leden@halmstad.se

Peter Bengtsson
Piano
072-743 37 82
peter.bengtsson2@halmstad.se

Lea Lööf
Piano
073-202 22 24
lea.loof@halmstad.se

Venla Hinnemo
Piano, rytmik
072-743 34 39
venla.hinnemo@halmstad.se

Jolanta Konopnicka Johansson
Piano
070-490 47 41
jolanta.konopnicka-johansson@halmstad.se

Håkan Widar
Dragspel
072-743 36 75
hakan.widar@halmstad.se

Gitarr och bas

Anders Måreby
Akustisk gitarr och elgitarr
073-380 24 74
anders.mareby@halmstad.se

Calle Ljungkvist
Akustisk gitarr
072-743 28 41
carl-mikael.ljungkvist@halmstad.se

Fredrik Johansson
Elgitarr, Elbas
072-743 23 65
fredrik.johansson@halmstad.se

Greger Hansson
Akustisk gitarr
072-712 05 34
greger.hansson@halmstad.se

Stefan Albrektsson
Elgitarr
072-743 30 97
stefan.albrektsson@halmstad.se

Niklas Johnson
Akustisk gitarr
072-712 16 50
niklas.johnson@halmstad.se

Slagverk

Stråkinstrument

Karin Croné
Kontrabas, ensemble, rytmik
072-743 27 10
karin.crone@halmstad.se

Marie Sättermon
Violin, viola
072-743 26 38
marie.sattermon@halmstad.se

Anna Stina Mühlhäuser
Suzukicello
072-240 74 28
anna-stina.muhlhauser@halmstad.se

Peter Skoog
Violin, Suzukiviolin, Ensemble
070-882 77 29
peter.skoog@halmstad.se

Bengt Albinsson
Cello, orkestrar/ensemble, körackompanjemang
072-743 23 74
bengt.albinsson@halmstad.se

Björn Kleiman
Violin och Viola
079-304 79 74
bjorn.kleiman@halmstad.se

Thomas Petersson
Violin och Viola
072-743 25 29
thomas.petersson@halmstad.se

Ulrika Årman
Violin, Viola, Suzuki, Ensemble
072-743 20 58
ulrika.arman@halmstad.se

Blåsinstrument

Martin Marklund
Trombon, valthorn, baryton, tuba och ensemble
070-824 84 42
martin.marklund@halmstad.se

Mikael Johansson
Trumpet, kornett och ensemble
072-743 34 06
mikael.johansson2@halmstad.se

Monica Schmidt Andersen
Blockflöjt
073-143 42 03
monica.schmidtandersen@halmstad.se

Connie Roslund
Trombon, valthorn, baryton, tuba och ensemble. Vikarie läsåret 2020/2021
070-528 38 22
connie.roslund@halmstad.se

Eva Arulf
Oboe
070-433 18 30
eva.arulf@halmstad.se

Per Nordell
Saxofon, klarinett
072-743 38 69
per.nordell@halmstad.se

Jenny Lagerström
Tvärflöjt och funktionsinriktad musikterapi
072-743 28 49
jenny.lagerstrom@halmstad.se

Johanna Lewis
Klarinett, saxofon, blåsmix, Symphonic Band
070-882 81 25
johanna.lewis@halmstad.se

Flavors mikrofonsång och musikproduktion

Anna Hjelm
Mikrofonsång
073-306 11 04
anna.hjelm@halmstad.se

Armend Hajra
Musikproduktion
073-202 21 67
armend.hajra@halmstad.se

Bild och form

Dans

Evangelia Gatzianou
Barndans, dansmix, skapande dans, streetjazz
072-987 16 33
evangelia.gatzianou@halmstad.se

Lena Lagerkvist
Barndans, dansmix, jazz/show, danslust
070-339 49 79
lena.lagerqvist@halmstad.se

Maria Sandström Dongas
Barndans, Balett, Jazz/show och Dansensemblen
070-237 91 18
maria.dongas@halmstad.se

Sara Skoglund
Jazz/show, Streetjazz, och Dansensemblen
076-133 12 91
sara.skoglund@halmstad.se

Drama, teater

Skrivkurs

Rytmik

AnnaKarin Bjärnklint
Kör, solosång och rytmik
072-743 24 23
anna-karin.bjarnklint@halmstad.se

Cathrine Malmquist
Rytmik, kör och musik i särskolan
072-743 33 79
cathrine.malmquist@halmstad.se

Janine Hardt
072-171 26 32
janine.hardt2@halmstad.se

Karin Croné
Kontrabas, ensemble, rytmik
072-743 27 10
karin.crone@halmstad.se

Maria Holmstedt
072-742 89 53
maria.holmstedt@halmstad.se

Pernilla Bjurström
Solosång, kör, rytmik
072-712 05 27
pernilla.bjurstrom@halmstad.se

Venla Hinnemo
Piano, rytmik
072-743 34 39
venla.hinnemo@halmstad.se

Sång, körer

Ing-Mari Ek
Solosång, kör
072-743 22 83
ing-mari.ek@halmstad.se

AnnaKarin Bjärnklint
Kör, solosång och rytmik
072-743 24 23
anna-karin.bjarnklint@halmstad.se

Pernilla Bjurström
Solosång, kör, rytmik
072-712 05 27
pernilla.bjurstrom@halmstad.se

Cathrine Malmquist
Rytmik, kör och musik i särskolan
072-743 33 79
cathrine.malmquist@halmstad.se

Hitta till Halmstads kulturskola

Kulturskolan ligger i Kulturhuset Najaden.
Fiskaregatan 21, 302 90 Halmstad