Kontakt­­­uppgifter

Har du frågor om skolan eller behöver komma i kontakt med personal, se kontaktuppgifter nedan.

För allmänna skolfrågor, kontakta kommunen.

Sjukanmälan

Fritidshem

Fritids Hav

072-961 23 81

Fritids Sjö

072-961 23 82

Fritids Strand

072-084 81 65

Personal

Lärare

Sof13A: Christina Rydermark, christina.rydermark@halmstad.se

Sof13C: Victoria Hjalmarsson, victoria.hjalmarsson@halmstad.se

Sof13D: Elisabeth Lindborg, elisabeth.lindborg@halmstad.se

Sof14A: Ellinore Göransson Andersen, ellinore.goransson@halmstad.se

Sof14C: Caroline Fredriksson, caroline.fredriksson@halmstad.se

Sof14D: Ulrika Tellander, ulrika.tellander@halmstad.se

Sof15A: Jenny Mared Poock, jenny.maredpoock@halmstad.se

Sof15C: Jeanette Rasmusson, jeanette.rasmusson@halmstad.se

Sof15D: Maria Malmberg, maria.malmberg@halmstad.se

Sof16A: Monika Mori, monika.mori@halmstad.se och Jenny Ståhle, jenny.stahle@halmstad.se

Sof16B: Anna-Lena Nilsson, anna-lena.nilsson2@halmstad.se och Malin Henriksson, malin.henriksson@halmstad.se

Sof16C: Ulrika Apelquist, ulrika.apelquist@halmstad.se och Amanda Nilsson amanda.nilsson1@halmstad.se

Sof16D: Helena Johansson, helena.johansson2@halmstad.se och Kerstin Fredriksson, kerstin.fredriksson@halmstad.se

Idrottslärare: Johan Waldebrand johan.waldebrand@halmstad.se

Elevhälsa

Skolsköterska: Lolita Dodic
lolita.dodic@halmstad.se
070-221 17 71

Socialpedagog: Janette Andersson
janette.andersson@halmstad.se
072-083 16 70

Speciallärare: Linda Palbrant
linda.palbrant@halmstad.se
072-083 87 62

Psykolog: Anna Eliasson
anna.eliasson@halmstad.se
072-963 20 59

Administration, vaktmästeri och skolledning

Skoladministratör

Linn Ancar
linn.ancar@halmstad.se

Vaktmästare

Bert-Ove Johansson
070-211 82 52

Rektor årskurs 1-3 och fritidshem

Helena Hyttfors Jonsson
helena.hyttforsjonsson@halmstad.se

Rektor förskoleklass

Petra Vedin
petra.vedin@halmstad.se

Sociala medier

Sofiebergsskolan finns på Facebook – följ oss gärna!

Hitta hit

Sofiebergsvägen 20, 302 30 Halmstad