Önska böcker och medier – inköpsförslag och fjärrlån
Hittar du inte titeln du söker i bibliotekskatalogen Nova? Här kan du lämna inköpsförslag på exempelvis böcker, ljudböcker, och tv-spel. I vissa fall kan du även låna böcker och artiklar från andra bibliotek, så kallat fjärrlån.
- Återkommande driftstörningar i bibliotekskatalogen Nova Tekniker jobbar på att lösa problemet.
- Har du problem med att logga in på ditt bibliotekskonto? Om du inte kan logga in på ditt bibliotekskonto kan det bero på att din PIN-kod har blivit nollställd eller att kontot har spärrats efter för många inloggningsförsök.
Inköpsförslag
Du kan ge ett förslag på en bok, tidskrift eller tv-spel som du inte hittar när du söker i bibliotekskatalogen Nova och tycker att biblioteken ska köpa in.
Fjärrlån från annat bibliotek
Du kan fjärrlåna visst tryckt material som inte finns på något av biblioteken i kommunen eller på högskolans bibliotek. Det kan vara böcker och kopior av artiklar ur tidningar och tidskrifter.
Så gör du för att lämna inköpsförslag eller önska ett fjärrlån
Sök först i bibliotekskatalogen Nova, så att det du söker inte finns på biblioteken redan. Finns titeln där kan du reservera den.
Om det inte finns på biblioteken, sök i högskolebibliotekets katalog. Finns materialet där kan du låna där om du är 18 år eller äldre.
Om materialet varken finns i bibliotekskatalogen Nova eller i högskolebibliotekets katalog, önska det du söker via e-tjänsten:
Om du inte kan använda e-tjänsten, e-posta biblioteken i Halmstad på bibliotek@halmstad.se eller kontakta ditt bibliotek.
Fyll i så mycket information du kan om det du vill låna. Ju fler detaljer du lämnar desto lättare kan biblioteken hitta rätt. Hämta gärna detaljerna från den nationella bibliotekskatalogen Libris.
Vi går igenom ditt förslag och köper eller lånar materialet om det är möjligt och uppfyller våra urvalskriterier.
Du får ett meddelande med e-post eller brev om din ansökan blivit godkänd, och ett nytt meddelande när du i så fall kan hämta ditt lån. Om titeln är tillgänglig brukar det ta ett par veckor. Det kan också ta längre tid, till exempel om det gäller en bok som inte är utgiven ännu. Under semesterperioder kan det ta längre tid.
I meddelandet står sista datumet du kan hämta ditt lån. Om du inte hämtar i tid kan lånet ha lånats ut till en annan person, eller fjärrlånet ha skickats tillbaka.
Avgifter för fjärrlån
Ett fjärrlån inom Sverige kostar ingenting. Du kan behöva betala en avgift för fjärrlån utanför Sverige eller om du vill beställa en kopia av en artikel. Du blir kontaktad och får godkänna kostnaden innan vi beställer fjärrlånet. Om du lämnar tillbaka fjärrlånet sent betalar du en förseningsavgift och tappar du bort eller skadar det betalar du en ersättningsavgift.
| Typ av fjärrlån | Pris med moms |
|---|---|
| Lån från bibliotek i Sverige och Norden* | 0 kronor |
| Lån från bibliotek utanför Norden* | Från 200 kronor per bok |
| Kopia av artikel | Från 80 kronor per artikel |
*Danmark, Finland, Norge, Island, Grönland, Färöarna och Åland
Låna om ett fjärrlån
Behöver du förlänga ditt fjärrlån? E-posta fjarrlan@halmstad.se innan lånetiden går ut. Biblioteken tar då kontakt med det bibliotek som boken lånats in från. I väntan på besked behåller du boken.
Du kan alltså inte låna om på "Mina sidor" som du gör med vanliga lån.