• Halmstads webbplatser

Bokbussen

Kliv in i bokbussens magiska värld. Hyllorna är fyllda med böcker för i olika åldrar. På bokbussen kan du, oavsett ålder, hämta böcker du reserverat eller lämna tillbaka det du lånat. Välkommen till det rullande biblioteket!

Hållplatser

Bokbussen har hållplatser där det är långt till ett vanligt bibliotek.

Blå ikoner visar hållplatser för allmänheten. Gröna ikoner visar förskolor som bokbussen besöker.

Tidtabell för ditt område

Bokbussens turer kan bli inställda eller försenade vid dåligt väder eller väglag, ibland utan möjlighet att meddela detta.

Norra stadsdelarna

I området besöker bokbussen: Kärleken, Norra utmarken och Sofieberg.

Tidtabell

  • måndag 24 juni
    Sofieberg, Sofiebergsvägen 34 17.40–18.00
  • tisdag 25 juni
    Norra Utmarken, Jesperslundsvägen 7 17.40–18.00
  • onsdag 26 juni
  • torsdag 27 juni
  • fredag 28 juni
  • lördag 29 juni
  • söndag 30 juni

Västra stadsdelarna

I området besöker bokbussen: Bäckagård, Fammarp, Frösakull, Pålsbo och Rotorp.

Tidtabell

  • måndag 24 juni
  • tisdag 25 juni
    Pålsbo, vid äldreboendet 13.20–13.40
    Bäckagård, Keramikplatsen 13.45–14.05
    Frösakull centrum 16.10–16.40
    Fammarp 17.00–17.20
  • onsdag 26 juni
    Rotorp, Fågelvägen 23 13.30–13.50
  • torsdag 27 juni
  • fredag 28 juni
  • lördag 29 juni
  • söndag 30 juni

Östra stadsdelarna och centrala staden

I området besöker bokbussen: Nyatorp-Gustavsfält och Brogård. På sommaren besöks även stadsbondgården Olofstorp.

Tidtabell

  • måndag 24 juni
  • tisdag 25 juni
  • onsdag 26 juni
  • torsdag 27 juni
    Österängsgatan 18–32, Nyatorp 13.10–13.30
  • fredag 28 juni
  • lördag 29 juni
  • söndag 30 juni

Getinge och västra stråket

I området besöker bokbussen: Getinge, Holm och Kvibille med omnejd.

Tidtabell

  • måndag 24 juni
  • tisdag 25 juni
  • onsdag 26 juni
    Kvibille, Slättetorpet 17.00–17.20
    Uppnora 17.40–18.00
  • torsdag 27 juni
  • fredag 28 juni
  • lördag 29 juni
  • söndag 30 juni

Harplinge, Haverdal och norra kuststråket

I området besöker bokbussen: Gullbrandstorp, Harplinge, Haverdal, Särdal, Steninge och Villshärad.

Tidtabell

  • måndag 24 juni
    Särdal, Lyckevägen-Särdals bäckväg 09.00–09.30
    Haverdal, Anckers väg 10.00–11.30
  • tisdag 25 juni
    Gullbrandstorp, Furugatan 14 14.20–14.40
    Vilshärads camping 14.50–15.20
  • onsdag 26 juni
  • torsdag 27 juni
  • fredag 28 juni
  • lördag 29 juni
  • söndag 30 juni

Oskarström och nordöstra stråket

I området besöker bokbussen: Oskarström, Slättåkra, Sennan, Skavböke och Åled med omnejd.

Tidtabell

  • måndag 15 april
  • tisdag 16 april
  • onsdag 17 april
    Sennans Ängväg 8 15.55–16.15
    Sennan, Glimmervägen 5 16.20–16.40
    Åled, Kullavägen-Ålängesvägen 16.50–17.20
    Åled, Rörflyvägen-Pilflyvägen 17.25–17.45
  • torsdag 18 april
  • fredag 19 april
  • lördag 20 april
  • söndag 21 april

Simlångsdalen och östra stråket

I området besöker bokbussen: Simlångsdalen och Skedala med omnejd.

Tidtabell

  • måndag 24 juni
    Tavla 14.40–15.00
    Boalt 15.20–15.40
  • tisdag 25 juni
  • onsdag 26 juni
  • torsdag 27 juni
  • fredag 28 juni
  • lördag 29 juni
  • söndag 30 juni

Trönninge och södra stråket

I området ingår Eldsberga, Gullbranna, Laxvik, Perstorp, Påarp, Trönninge och Tönnersjö med omnejd.

Tidtabell

  • måndag 24 juni
  • tisdag 25 juni
  • onsdag 26 juni
  • torsdag 27 juni
    Trönninge, Stråvägen – affären 13.50–14.10
    Gullbranna, Salviavägen 26 15.00–15.30
    Trönninge, Snabbvingevägen 15.50–16.10
    Påarp, Norra sänkevägen 25 16.20–16.50
    Laxvik, Stora vägen 26 17.00–17.40
  • fredag 28 juni
  • lördag 29 juni
  • söndag 30 juni

Tillgänglighet

Om bokbussen

Bokbussen har funnits i Halmstad kommun sedan 1974 och är kommunens mobila närbibliotek med ett 60-tal hållplatser och hela kommunen som arbetsfält. Hållplatserna finns i små samhällen, men också på ren landsbygd. Service ges även till fem skolor och runt 50 förskolor. På sommaren, när skolorna har lov, åker Bokbussen till speciella sommarhållplatser, framför allt vid kusten.

Kontakta oss

Har du frågor eller önskemål om en hållplats? Kontakta oss!

Postadress
Box 4083, 300 04 Halmstad

Telefon
035-13 71 55
070-276 73 99

E-post
bokbussen@halmstad.se