Kulturstipendium för unga

Halmstads kommuns kulturstipendium delas ut till unga personer som visat lovande förutsättningar inom det kulturella området. Summan är 60 000 kronor och kan komma att delas mellan flera stipendiater.

Ansökan

Du söker stipendiet för egen del. Du kan söka både för dig som person, till din grupp, organisation eller liknande.

Stipendiet kan sökas inom vilken kulturform som helst. Det kan exempelvis handla om dans, film, fotografi, konst, konsthantverk, musik, slöjd, teater, skrivande och litteratur, eller någon annan form av kultur.

Pengarna ska användas för ett särskilt ändamål som du ska beskriva i din ansökan, till exempel studier, arbete eller resor.

Kulturnämnden eftersträvar mångfald och bredd bland mottagarna över tid.

Stipendiet beviljas inte för att bekosta grundutbildning inom konstnärligt område, som helstidsstudier på minst ett år vid högskola eller folkhögskola.

Stipendiet är skattefritt.

Ansök senast den 31 mars.

Ansök om kulturstipendium

Tidigare kulturstipendiater

2020-talet

  • 2023: Malte Rosén, cello
  • 2022: Mohummed Diab, dans
  • 2022: Eternell Andrén, mim
  • 2021 Oline Ovik, musik
  • 2021 Adam Sass, musik
  • 2021 Xerxes Andrén, musik
  • 2020 Linnea Lundborg, litteratur
  • 2020 Julia Westerberg, bildkonst
  • 2020 Yonas Yigzaw, musik
  • 2020 Gustav Zetterlund, musik

2010-talet

    • 2019: Klara Andersson, Ljudkonst
    • 2019: Jimi Vall Petersson, Film
    • 2018: Mette Gerdle, Musik
    • 2018: Cecilia Hansson, Konst
    • 2017: Hugo Ulfsson, Musik
    • 2017: Therese Andersson, Musik
    • 2016: Johanna Arvidsson, Bildkonst
    • 2016: Fredrik Essunger, Operamusik
    • 2015: Jonas Börjesson, Konst
    • 2015: Lisa Nilsson, Dans
    • 2014: Per Eriksson, Musik
    • 2014: Elina Nygren, Musik
    • 2013: Sara Beischer, Litteratur
    • 2013: Gustav Jönsson, Dans
    • 2012: Max Thornberg, Musik
    • 2012: Hedvig Jalhed, Musik
    • 2011: Emma Skottke, Landskapsarkitekt
    • 2011: Nicole Neidert, Dansare
    • 2010: Tor Palm, Möbeldesign

    2000-talet

      • 2009: Hanna Kappelin, Klassisk sång
      • 2009: Anna Andersson, Textilkonst
      • 2008: Julia Szulc, Illustration/grafisk formgivning
      • 2008: Håkan Lindgren, Keramik och glaskonst
      • 2007: Malin Henningsson, Smyckekonst
      • 2007: Wai-Ling So, Design
      • 2006: Mariette Hansson, Musik/sång
      • 2005: Jana Richtrova, Konst/glas, keramik
      • 2005: Adil Ademi, Breakdance
      • 2005: Petter och Lisa Axelsson, Design
      • 2004: Christina Dongas, Musik/sång
      • 2004: Maria Andrén, Teater
      • 2003: Maria Nilsson, Arkeologi
      • 2003: Mattias Johansson, Musik/piano
      • 2002: Hanna Anderson, Konservering
      • 2002: Mats Lundahl, Bildkonst
      • 2001: Märtha Pastorek, Dans
      • 2001: Nette Johansson, Konst
      • 2000: Anna Hallberg, Dockteater
      • 2000: Eva Lutteman, Kulturpedagogik

      1990-talet

        • 1999: Madeleine Barringer, Musik/sång
        • 1999: Birgitta Brofeldt, Matkultur
        • 1998: Ulf och Monika Häägg, Teater
        • 1998: Mymmel Blomberg, Fotojournalistik
        • 1997: Kerstin Rudnick, Konst
        • 1997: Ann Johansson, Musik/sång
        • 1996: Klara Björk, Film
        • 1996: Ockie Nidsjö, Konst
        • 1995: Catharina Rysten, Litteratur
        • 1995: Martin Odd, Teater
        • 1994: Maria Borgström, Konst
        • 1994: Magnus Ödmark, Litteratur
        • 1993: Thomas Frisk, Konst
        • 1993: Svante Olsson, Båtbygge
        • 1992: Siv E M Eriksson, Konst
        • 1992: Rolf Lundqvist, Byggnadsvård
        • 1992: Hugo Tham, Teater/dans
        • 1992: Per Thornberg, Musik
        • 1991: Lars-Åke Svensson, Musik
        • 1991: Peter Dillberg, Scenografi/ljus
        • 1990: Mats Johansson, Musik
        • 1990: Anders Högstedt, Musik
        • 1990: Mia Lundqvist, Konst

        1980-talet

        • 1989: Lena Stare, Konst
        • 1989: Dan Larsson, Musik
        • 1988: Mikael Ericsson, Konst
        • 1988: Werner Wetzell, Foto
        • 1987: Ulf Andersson, Teater
        • 1987: Ulrika Nord, Teater
        • 1986: Stefan Carlsson, Musik
        • 1986: Olle Waller, Konst
        • 1986: Tuncel Bertan, Foto
        • 1985: Anne Lund, Dans
        • 1985: Håkan Rosengren, Musik
        • 1984: Nils Edin, Musik
        • 1983: Tommie Haglund, Musik
        • 1983: Sven Andreasson, Musik
        • 1983: Kristina Vennborg, Konst
        • 1982: Lena Sundbäck-Arnäs, Konst
        • 1982: Nizzan Jazz Band, Musik
        • 1981: Hans-Urban Andersson, Musik
        • 1981: Anders Carlsson, Musik
        • 1981: Mikael Wallin, Musik
        • 1980: Per Olof Nilsson, Konst
        • 1980: Bengt Rönnhedh, Arkitektur