Kontakt­uppgifter

Vill du komma i kontakt med någon på Kattegattgymnasiet? Här hittar du kontaktuppgifter till studievägledare, skolledning och elevhälsa. Är du elev så når du din lärare enklast via Teams.

Sjukanmälan för elev

0515-77 70 14
Ring före 12.00.
Efter 12.00 blir sjukanmälan för nästkommande dag.

Anmäl och se sjukfrånvaro i Skola 24

Kontakta Kattegattgymnasiet

035-13 76 26 (Expeditionen)
kattegattgymnasiet@halmstad.se
Fax: 035-13 74 33

För allmänna frågor om gymnasieskola, kontakta kommunen.
Beställ betyg från gymnasieutbildning (för före detta elev)

Skicka ett meddelande till skolan






Besök av politiska ungdomsförbund ska anmälas i förväg

De politiska ungdomsförbunden är välkomna till de kommunala gymnasieskolorna för att informera om sin politik. Men för att säkerställa att ordningen på skolan upprätthålls, och att alla partier behandlas opartiskt, ska alla besök anmälas i god tid till marie-louise.pettersson@halmstad.se

Skolan inte är en allmän plats där alla har rätt att vistas.

För allmänna frågor om gymnasieskolan, kontakta kommunen.

Köket

072-155 83 44

Hyr lokaler

Hyr lokal på Kattegattgymnasiet – intresseanmälan och information

Hitta till Kattegattgymnasiet

Besöks- och leveransadress: Skepparegatan 36

Besök ett program

Hitta till "Byggskolan"

Här har bygg- och anläggningsprogrammet sina verkstäder.
Besöks- och leveransadress: Patrikshillsvägen 1
Visa Byggskolan på karta Länk till annan webbplats.

Postadress

Kattegattgymnasiet
Box 1038
301 10 Halmstad

Sociala medier

Kattegattgymnasiet på Facebook Länk till annan webbplats.
Kattegattgymnasiet på Instagram Länk till annan webbplats.
Kattegattgymnasiet på Youtube Länk till annan webbplats.

Kontaktpersoner

Skolledning

Gymnasiechef (tillförordnad)
Frank Wedding
070-278 76 20
frank.wedding@halmstad.se

Rektor – ekonomiprogrammet
Stina Kasemo
072-386 99 04
stina.kasemo@halmstad.se

Rektor – teknikprogrammet
Kontakt för idrottsutbildning
Maria Burge
072-987 16 24
maria.burge@halmstad.se

Rektor – naturvetenskapsprogrammet
Jonas Ingesson
070-337 44 49
jonas.ingesson@halmstad.se

Rektor – introduktionsprogrammen
Per-Henrik Beischer
076-695 56 20
per-henrik.beischer@halmstad.se

Rektor – bygg- och anläggningsprogrammet
Kjell Eklund
073-343 96 59
kjell.eklund@halmstad.se

Rektor – el- och energiprogrammet, industritekniska programmet,
VVS- och fastighetsprogrammet
Ulf Anderberg
072-143 32 69
ulf.anderberg@halmstad.se

Studie- och yrkesvägledare

Bygg- och anläggningsprogrammet,
Introduktionsprogram – språkintroduktion
Lina Aldén
079-098 44 75
lina.alden@halmstad.se

Ekonomiprogrammet
Linda Kennertsson
073-387 61 95
linda.kennertsson@halmstad.se

Naturvetenskapsprogrammet
Introduktionsprogram – individuellt alternativ
Katarina Klasson
076-796 87 98
katarina.klasson@halmstad.se

El- och energiprogrammet
Industritekniska programmet
Teknikprogrammet
VVS- och fastighetsprogrammet

Agneta Wall
072-217 82 68
agneta.wall@halmstad.se

Praktiksamordnare

Introduktionsprogram – språkintroduktion och individuellt alternativ
Alexandra Culibrk
073-250 63 78
alexandra.culibrk@halmstad.se

Internationella samarbeten / International Collaborations

Skolsköterskor

El- och energiprogrammet
Industritekniska programmet
Teknikprogrammet
VVS- och fastighetsprogrammet
Lotta Bengtsson
072-714 72 90
ann-charlotte.bengtsson@halmstad.se

Ekonomiprogrammet,
Introduktionsprogram – individuellt alternativ
Sofia Johnson
073-303 58 14
sofia.johnson@halmstad.se

Bygg- och anläggningsprogrammet
Naturvetenskapsprogrammet
Introduktionsprogram – språkintroduktion
Charlotte Unosson
073-407 25 17
charlotte.unosson@halmstad.se

Kuratorer

Bygg- och anläggningsprogrammet
Naturvetenskapsprogrammet år 1 och 2 (NA22, NA21)
John Nilsson
john.nilsson@halmstad.se

El- och energiprogrammet
Industritekniska programmet
VVS- och fastighetsprogrammet
Caroline Thor
072-146 01 13
caroline.thor@halmstad.se

Ekonomiprogrammet
Naturvetenskapsprogrammet, år 3 (NA20)
Elin Neuwirth
073-303 50 84
elin.neuwirth@halmstad.se

Introduktionsprogram – individuellt alternativ och språkintroduktion
Frida Linder
frida.linder@halmstad.se

Teknikprogrammet
Petra Falkman
072-084 39 66
petra.falkman@halmstad.se

Specialpedagoger

Ekonomiprogrammet år ett (EK21)
Naturvetenskapsprogrammet
Introduktionsprogram – språkintroduktion
Heléne Ewald
073-402 55 43
helene.ewald@halmstad

Introduktionsprogram – individuellt alternativ
Märta Kälebo
070-925 08 71
marta.kalebo@halmstad.se

Bygg- och anläggningsprogrammet
Ekonomiprogrammet år två och tre (EK20 och EK19)
Anette Ekelund Lind
070-254 26 02
anette.ekelund@halmstad.se

El- och energiprogrammet
Industritekniska programmet
Teknikprogrammet
VVS- och fastighetsprogrammet
Märit Lydig
072-381 19 61
marit.lydig@halmstad.se

Arbetsterapeut