• Halmstads webbplatser

Jenny Blue & The Tombstone Shadows

Evenemanget har passerat
  • Musik och konsert
fredag 20 februari 2026, 19.00–22.30
Kulturhuset Najaden - 18årsgräns alkoholförsäljning. Evenemanget är en våning upp, hiss finns. Fritt sitt och ståplatser.

Jenny Blue & The Tombstone Shadows

Malmös Jenny "Blue" Jonasson är en av Södra Sveriges främsta blues & souldrottningar. Med sin egen hybrid av Aretha Franklin och Janis Joplin har hon medverkat i otaliga musikaliska sammanhang. Bandet The Tombstone Shadows startades av gitarristen Tor Andersson. Det är ett gäng välrutinerade musiker som deltar.

Jenny Jonasson och bandet har tagit ett stort steg framåt senaste åren och har hittat något alldeles eget när de bland annat tolkar bortglömda favoriter på ett helt eget sätt.

I Februari 2021 släpptes deras debut EP ”Låt Mig Få Gå” & 22 Januari 2023 släpptes efterföljaren ”Moment 22”. Förutom att spela i eget namn har de också agerat support till välkända namn som Mats Ronander, Sanne Salomonsen och Mikael Rickfors.

Jenny "Blue" Jonasson - sång
Tor Andersson - Gitarr

Paul Hinz - Kontrabas
Pontus Ottenfelt - Percussion

Magnus Nörrenberg - Orgel


Good to Know

Biljetter via Billetto, eventuellt överblivna biljetter säljs i dörren. 

Observera att evenemanget har 18årsgräns, bar med alkoholförsäljning finns i lokalen. 

Dörrarna öppnar kl.19.00 och bandet står på scen ca. 20.00. Efter avslutad spelning stänger stället.

Spelningen arrangerat av MF Louder med stöd av Halmstad Kommun. Spelningen är på Kulturhuset Najaden.

Kontakt och plats

Adress: Kulturhuset Najaden, Fiskaregatan 21, 302 90 Halmstad, Sweden
Telefon: 070-464 00 64
Arrangör: MF Louder
Tillbaka till kalendern