• Halmstads webbplatser

Kust, hav och vatten – Halmstadgruppen med vänner

Evenemanget har passerat
  • Kultur och historia
  • Konst och utställning
lördag 7 juni 2025 – söndag 12 april 2026
Mjellby konstmuseum

Den halländska kusten med dess speciella ljus och landskap har satt sitt avtryck i mångas måleri. I Kust, hav & vattenHalmstadgruppen med vänner möter vi kustlandskapet genom Halmstadgruppens penseldrag. Medverkar gör även konstnärer som på olika vis har haft anknytning till gruppen.

Under 1940- och 1950-talen utvecklar flera av Halmstadgruppens medlemmar ett säreget landskapsmåleri, som tar sin utgångspunkt i närmiljön kring Halmstad. De tar fasta på kustlinjen, men även fiske- och stenhuggarsamhället som finns här. Saker som havet sköljer i land samt bruksföremål – rostiga ankare, järnkedjor, rep och spikar – lyfts ur sin vardaglighet och fylls med mening och symbolik. Förgänglighet, hopp och vemod är närvarande genom skildringar av årstiderna som skiftar och ett kustlandskap i ständig förändring.

Se tider för öppna visningar. 

Utställningen är en del av det regionala samarbetet Vattenreflektioner – Halland 2025. Läs mer på konstihalland.se/vattenreflektioner

#vattenreflektioner

Bild ovan: Erik Olson, Stormig kust, 1946. Bilden är beskuren.

Kontakt och plats

Plats: Mjellby konstmuseum
Adress: Mjellby Konstmuseum, 305 91 Halmstad, Sweden
Telefon: 035-13 71 95
Arrangör: Mjellby konstmuseum
Tillbaka till kalendern