Vernissage: På avstånd - Behjat Omer Abdulla
- Konst och utställning
- Kultur och historia
Vernissage av utställningen På avstånd av Behjat Omer Abdulla
Halmstads konsthall
Lördag 22 februari kl. 12:00 - 16:00
Samtal med konstnären kl. 12:15
Konstverken i utställningen På avstånd, berör frågor om identitet, tillhörighet, migration och utsatthet. Berättelserna handlar om människor på flykt som tvingas resa över hav och vatten, och hur de kan uppfattas olika beroende på perspektiv. Vad flykt innebär, kan betyda olika saker för den som själv är eller har varit flykting, och den som inte varit det.
Behjat Omer Abdulla låter genom sin konst betraktaren ana hans självupplevda erfarenhet av att vara flykting och uppmanar oss samtidigt att tänka själva. Konsten väcker tankar om de berättelser vi människor alla bär inom oss. Hur vi – på gott och ont – litar på dem och håller fast vid dem; hur vi förändrar dem över tid. I På avstånd sker förskjutningar av tid och rum också i utställningen. Du betraktar bilden av ett hav, och känner dig iakttagen av konstverken bakom din rygg. Vem är egentligen på flykt, och undan vad? Utställningen ger oss på olika sätt möjlighet att känna igen oss själva i andra; att förstå andras erfarenheter genom vår egen.
Behjat Omer Abdulla föddes i Kurdistan/Irak 1976. Han bor och arbetar i Borås och Göteborg. Han har konstnärlig utbildning från Sulaimaniyah Institute of Fine Arts (Kurdistan/Irak), Staffordshire University (Storbritannien) och HDK-Valand – Högskolan för konst och design, där han undervisar idag. Han har deltagit i flera internationella utställningar, bland annat på Tate Modern och Southbank Centre i London och Hasselblad Center i Göteborg.
Utställningen är en del av det regionala samarbetet Vattenreflektioner - Halland 2025. Läs mer på konstihalland.se/vattenreflektioner
Kontakt och plats
Datum och tid
- lördag 22 februari 2025, 12.00–16.00