• Halmstads webbplatser

Bokbussen

Kliv in i bokbussens magiska värld. Hyllorna är fyllda med böcker för i olika åldrar. På bokbussen kan du, oavsett ålder, hämta böcker du reserverat eller lämna tillbaka det du lånat. Välkommen till det rullande biblioteket!

Hållplatser

Bokbussen har hållplatser där det är långt till ett vanligt bibliotek.

Blå ikoner visar hållplatser för allmänheten. Gröna ikoner visar förskolor som bokbussen besöker.

Tidtabell för ditt område

Bokbussens turer kan bli inställda eller försenade vid dåligt väder eller väglag, ibland utan möjlighet att meddela detta.

Norra stadsdelarna

I området besöker bokbussen: Kärleken, Norra utmarken och Sofieberg.

Tidtabell

  • måndag 15 juli
    Kärleken, Tornåkersvägen 17.40–18.00
  • tisdag 16 juli
  • onsdag 17 juli
  • torsdag 18 juli
  • fredag 19 juli
  • lördag 20 juli
  • söndag 21 juli

Västra stadsdelarna

I området besöker bokbussen: Bäckagård, Fammarp, Frösakull, Pålsbo och Rotorp.

Tidtabell

  • måndag 15 juli
  • tisdag 16 juli
  • onsdag 17 juli
  • torsdag 18 juli
  • fredag 19 juli
  • lördag 20 juli
  • söndag 21 juli

Östra stadsdelarna och centrala staden

I området besöker bokbussen: Nyatorp-Gustavsfält och Brogård. På sommaren besöks även stadsbondgården Olofstorp.

Tidtabell

  • måndag 24 juni
  • tisdag 25 juni
  • onsdag 26 juni
  • torsdag 27 juni
    Österängsgatan 18–32, Nyatorp 13.10–13.30
  • fredag 28 juni
  • lördag 29 juni
  • söndag 30 juni

Getinge och västra stråket

I området besöker bokbussen: Getinge, Holm och Kvibille med omnejd.

Tidtabell

  • måndag 15 juli
  • tisdag 16 juli
  • onsdag 17 juli
  • torsdag 18 juli
    Bokelund 13.25–13.35
    Kubbebol 14.30–14.50
    Kvibille, affären 16.40–17.10
    Holm, Skolvägen 3 17.20–17.50
  • fredag 19 juli
  • lördag 20 juli
  • söndag 21 juli

Harplinge, Haverdal och norra kuststråket

I området besöker bokbussen: Gullbrandstorp, Harplinge, Haverdal, Särdal, Steninge och Villshärad.

Tidtabell

  • måndag 15 juli
    Särdal, Lyckevägen-Särdals bäckväg 09.00–09.30
    Haverdal, Anckers väg 10.00–11.30
  • tisdag 16 juli
    Särdal, Lundslättsvägen-Gökvägen 13.30–13.50
    Steninge, Gamla vägen 30 14.00–14.20
    Skipås, badanläggningen 14.30–15.00
    Haverdal, Hallandsgränd 15.50–16.20
    Sandslätt, Morkullevägen 9 16.30–16.50
    Sandslätt, Minkvägen-Ekorrevägen 17.00–17.20
    Gullbrandstorp, affären 17.30–18.00
  • onsdag 17 juli
  • torsdag 18 juli
  • fredag 19 juli
  • lördag 20 juli
  • söndag 21 juli

Oskarström och nordöstra stråket

I området besöker bokbussen: Oskarström, Slättåkra, Sennan, Skavböke och Åled med omnejd.

Tidtabell

  • måndag 15 juli
  • tisdag 16 juli
  • onsdag 17 juli
  • torsdag 18 juli
    Johansfors 14.00–14.20
    Kubbebol 14.30–14.50
    Gräsås 15.40–16.00
    Slättåkra, vid förskolan 16.10–16.30
  • fredag 19 juli
  • lördag 20 juli
  • söndag 21 juli

Simlångsdalen och östra stråket

I området besöker bokbussen: Simlångsdalen och Skedala med omnejd.

Tidtabell

  • måndag 1 april
  • tisdag 2 april
  • onsdag 3 april
  • torsdag 4 april
  • fredag 5 april
  • lördag 6 april
  • söndag 7 april

Trönninge och södra stråket

I området ingår Eldsberga, Gullbranna, Laxvik, Perstorp, Påarp, Trönninge och Tönnersjö med omnejd.

Tidtabell

  • måndag 15 juli
    Tönnersa gård 14.10–14.30
    Tönnersa Strandby 14.50–15.10
    Eldsberga, Toftenvägen 1 15.20–15.40
    Eldsberga, Ängsgatan-Nydalagatan 16.30–16.50
    Trönninge, Stråvägen – affären 17.00–17.20
  • tisdag 16 juli
  • onsdag 17 juli
    Tönnersjö, Backasjövägen 15.20–15.40
    Bruket 15.50–16.10
    Långeby 16.20–16.50
  • torsdag 18 juli
  • fredag 19 juli
  • lördag 20 juli
  • söndag 21 juli

Tillgänglighet

Om bokbussen

Bokbussen har funnits i Halmstad kommun sedan 1974 och är kommunens mobila närbibliotek med ett 60-tal hållplatser och hela kommunen som arbetsfält. Hållplatserna finns i små samhällen, men också på ren landsbygd. Service ges även till fem skolor och runt 50 förskolor. På sommaren, när skolorna har lov, åker Bokbussen till speciella sommarhållplatser, framför allt vid kusten.

Kontakta oss

Har du frågor eller önskemål om en hållplats? Kontakta oss!

Postadress
Box 4083, 300 04 Halmstad

Telefon
035-13 71 55
070-276 73 99

E-post
bokbussen@halmstad.se