• Halmstads webbplatser

Bokbussen

Kliv in i bokbussens magiska värld. Hyllorna är fyllda med böcker för i olika åldrar. På bokbussen kan du, oavsett ålder, hämta böcker du reserverat eller lämna tillbaka det du lånat. Välkommen till det rullande biblioteket!

Hållplatser

Bokbussen har hållplatser där det är långt till ett vanligt bibliotek.

Blå ikoner visar hållplatser för allmänheten. Gröna ikoner visar förskolor som bokbussen besöker.

Tidtabell för ditt område

Bokbussens turer kan bli inställda eller försenade vid dåligt väder eller väglag, ibland utan möjlighet att meddela detta.

Norra stadsdelarna

I området besöker bokbussen: Kärleken, Norra utmarken och Sofieberg.

Tidtabell

  • måndag 8 juli
    Sofieberg, Sofiebergsvägen 34 17.40–18.00
  • tisdag 9 juli
    Norra Utmarken, Jesperslundsvägen 7 17.40–18.00
  • onsdag 10 juli
  • torsdag 11 juli
  • fredag 12 juli
  • lördag 13 juli
  • söndag 14 juli

Västra stadsdelarna

I området besöker bokbussen: Bäckagård, Fammarp, Frösakull, Pålsbo och Rotorp.

Tidtabell

  • måndag 8 juli
  • tisdag 9 juli
    Pålsbo, vid äldreboendet 13.20–13.40
    Bäckagård, Keramikplatsen 13.45–14.05
    Frösakull centrum 16.10–16.40
    Fammarp 17.00–17.20
  • onsdag 10 juli
    Rotorp, Fågelvägen 23 13.30–13.50
  • torsdag 11 juli
  • fredag 12 juli
  • lördag 13 juli
  • söndag 14 juli

Östra stadsdelarna och centrala staden

I området besöker bokbussen: Nyatorp-Gustavsfält och Brogård. På sommaren besöks även stadsbondgården Olofstorp.

Tidtabell

  • måndag 8 juli
  • tisdag 9 juli
  • onsdag 10 juli
  • torsdag 11 juli
  • fredag 12 juli
  • lördag 13 juli
  • söndag 14 juli

Getinge och västra stråket

I området besöker bokbussen: Getinge, Holm och Kvibille med omnejd.

Tidtabell

  • måndag 8 juli
  • tisdag 9 juli
  • onsdag 10 juli
    Kvibille, Slättetorpet 17.00–17.20
    Uppnora 17.40–18.00
  • torsdag 11 juli
  • fredag 12 juli
  • lördag 13 juli
  • söndag 14 juli

Harplinge, Haverdal och norra kuststråket

I området besöker bokbussen: Gullbrandstorp, Harplinge, Haverdal, Särdal, Steninge och Villshärad.

Tidtabell

  • måndag 22 april
  • tisdag 23 april
    Haverdal, Stenbrottsvägen-Blåklintsvägen 14.05–14.25
    Särdal, Lundslättsvägen-Gökvägen 14.35–14.50
    Steninge, Gamla vägen 30 15.00–15.20
    Skipås, badanläggningen 16.10–16.40
    Haverdal, Hallandsgränd 17.00–17.25
    Sandslätt, Morkullevägen 9 17.30–17.50
    Sandslätt, Minkvägen-Ekorrevägen 18.00–18.20
    Gullbrandstorp, affären 18.30–19.00
  • onsdag 24 april
  • torsdag 25 april
  • fredag 26 april
  • lördag 27 april
  • söndag 28 april

Oskarström och nordöstra stråket

I området besöker bokbussen: Oskarström, Slättåkra, Sennan, Skavböke och Åled med omnejd.

Tidtabell

  • måndag 27 maj
    Skavböke 17.10–17.30
  • tisdag 28 maj
  • onsdag 29 maj
    Sennans Ängväg 8 15.55–16.15
    Sennan, Glimmervägen 5 16.20–16.40
    Åled, Kullavägen-Ålängesvägen 16.50–17.20
    Åled, Rörflyvägen-Pilflyvägen 17.25–17.45
  • torsdag 30 maj
  • fredag 31 maj
  • lördag 1 juni
  • söndag 2 juni

Simlångsdalen och östra stråket

I området besöker bokbussen: Simlångsdalen och Skedala med omnejd.

Tidtabell

  • måndag 24 juni
    Tavla 14.40–15.00
    Boalt 15.20–15.40
  • tisdag 25 juni
  • onsdag 26 juni
  • torsdag 27 juni
  • fredag 28 juni
  • lördag 29 juni
  • söndag 30 juni

Trönninge och södra stråket

I området ingår Eldsberga, Gullbranna, Laxvik, Perstorp, Påarp, Trönninge och Tönnersjö med omnejd.

Tidtabell

  • måndag 8 juli
  • tisdag 9 juli
  • onsdag 10 juli
  • torsdag 11 juli
  • fredag 12 juli
  • lördag 13 juli
  • söndag 14 juli

Tillgänglighet

Om bokbussen

Bokbussen har funnits i Halmstad kommun sedan 1974 och är kommunens mobila närbibliotek med ett 60-tal hållplatser och hela kommunen som arbetsfält. Hållplatserna finns i små samhällen, men också på ren landsbygd. Service ges även till fem skolor och runt 50 förskolor. På sommaren, när skolorna har lov, åker Bokbussen till speciella sommarhållplatser, framför allt vid kusten.

Kontakta oss

Har du frågor eller önskemål om en hållplats? Kontakta oss!

Postadress
Box 4083, 300 04 Halmstad

Telefon
035-13 71 55
070-276 73 99

E-post
bokbussen@halmstad.se