• Halmstads webbplatser

Bokbussen

Kliv in i bokbussens magiska värld. Hyllorna är fyllda med böcker för i olika åldrar. På bokbussen kan du, oavsett ålder, hämta böcker du reserverat eller lämna tillbaka det du lånat. Välkommen till det rullande biblioteket!

Hållplatser

Bokbussen har hållplatser där det är långt till ett vanligt bibliotek.

Blå ikoner visar hållplatser för allmänheten. Gröna ikoner visar förskolor som bokbussen besöker.

Tidtabell för ditt område

Bokbussens turer kan bli inställda eller försenade vid dåligt väder eller väglag, ibland utan möjlighet att meddela detta.

Norra stadsdelarna

I området besöker bokbussen: Kärleken, Norra utmarken och Sofieberg.

Tidtabell

  • måndag 22 april
    Kärleken, Tornåkersvägen 18.40–19.00
  • tisdag 23 april
  • onsdag 24 april
  • torsdag 25 april
  • fredag 26 april
  • lördag 27 april
  • söndag 28 april

Västra stadsdelarna

I området besöker bokbussen: Bäckagård, Fammarp, Frösakull, Pålsbo och Rotorp.

Tidtabell

  • måndag 13 maj
  • tisdag 14 maj
    Pålsbo, vid äldreboendet 14.10–14.30
    Bäckagård, Keramikplatsen 14.40–15.00
    Fammarp 15.50–16.10
    Frösakull centrum 17.40–18.10
  • onsdag 15 maj
    Rotorp, Fågelvägen 23 14.10–14.30
  • torsdag 16 maj
  • fredag 17 maj
  • lördag 18 maj
  • söndag 19 maj

Östra stadsdelarna och centrala staden

I området besöker bokbussen: Nyatorp-Gustavsfält och Brogård. På sommaren besöks även stadsbondgården Olofstorp.

Tidtabell

  • måndag 15 juli
  • tisdag 16 juli
  • onsdag 17 juli
    Olofstorps djur och trädgård 13.20–14.20
  • torsdag 18 juli
  • fredag 19 juli
  • lördag 20 juli
  • söndag 21 juli

Getinge och västra stråket

I området besöker bokbussen: Getinge, Holm och Kvibille med omnejd.

Tidtabell

  • måndag 1 juli
  • tisdag 2 juli
  • onsdag 3 juli
  • torsdag 4 juli
    Kubbebol 14.30–14.50
    Kvibille, affären 16.40–17.10
    Holm, Skolvägen 3 17.20–17.50
  • fredag 5 juli
  • lördag 6 juli
  • söndag 7 juli

Harplinge, Haverdal och norra kuststråket

I området besöker bokbussen: Gullbrandstorp, Harplinge, Haverdal, Särdal, Steninge och Villshärad.

Tidtabell

  • måndag 15 juli
    Särdal, Lyckevägen-Särdals bäckväg 09.00–09.30
    Haverdal, Anckers väg 10.00–11.30
  • tisdag 16 juli
    Särdal, Lundslättsvägen-Gökvägen 13.30–13.50
    Steninge, Gamla vägen 30 14.00–14.20
    Skipås, badanläggningen 14.30–15.00
    Haverdal, Hallandsgränd 15.50–16.20
    Sandslätt, Morkullevägen 9 16.30–16.50
    Sandslätt, Minkvägen-Ekorrevägen 17.00–17.20
    Gullbrandstorp, affären 17.30–18.00
  • onsdag 17 juli
  • torsdag 18 juli
  • fredag 19 juli
  • lördag 20 juli
  • söndag 21 juli

Oskarström och nordöstra stråket

I området besöker bokbussen: Oskarström, Slättåkra, Sennan, Skavböke och Åled med omnejd.

Tidtabell

  • måndag 15 juli
  • tisdag 16 juli
  • onsdag 17 juli
  • torsdag 18 juli
    Johansfors 14.00–14.20
    Kubbebol 14.30–14.50
    Gräsås 15.40–16.00
    Slättåkra, vid förskolan 16.10–16.30
  • fredag 19 juli
  • lördag 20 juli
  • söndag 21 juli

Simlångsdalen och östra stråket

I området besöker bokbussen: Simlångsdalen och Skedala med omnejd.

Tidtabell

  • måndag 15 juli
  • tisdag 16 juli
  • onsdag 17 juli
    Öppinge, allmänningen 17.00–17.20
    Skedala, Bygdegårdsvägen 1 17.30–17.50
  • torsdag 18 juli
  • fredag 19 juli
  • lördag 20 juli
  • söndag 21 juli

Trönninge och södra stråket

I området ingår Eldsberga, Gullbranna, Laxvik, Perstorp, Påarp, Trönninge och Tönnersjö med omnejd.

Tidtabell

  • måndag 15 juli
    Tönnersa gård 14.10–14.30
    Tönnersa Strandby 14.50–15.10
    Eldsberga, Toftenvägen 1 15.20–15.40
    Eldsberga, Ängsgatan-Nydalagatan 16.30–16.50
    Trönninge, Stråvägen – affären 17.00–17.20
  • tisdag 16 juli
  • onsdag 17 juli
    Tönnersjö, Backasjövägen 15.20–15.40
    Bruket 15.50–16.10
    Långeby 16.20–16.50
  • torsdag 18 juli
  • fredag 19 juli
  • lördag 20 juli
  • söndag 21 juli

Tillgänglighet

Om bokbussen

Bokbussen har funnits i Halmstad kommun sedan 1974 och är kommunens mobila närbibliotek med ett 60-tal hållplatser och hela kommunen som arbetsfält. Hållplatserna finns i små samhällen, men också på ren landsbygd. Service ges även till fem skolor och runt 50 förskolor. På sommaren, när skolorna har lov, åker Bokbussen till speciella sommarhållplatser, framför allt vid kusten.

Kontakta oss

Har du frågor eller önskemål om en hållplats? Kontakta oss!

Postadress
Box 4083, 300 04 Halmstad

Telefon
035-13 71 55
070-276 73 99

E-post
bokbussen@halmstad.se