Dela sidan på sociala medier

Kontakta Halmstads kommun

Telefon

Öppettider för besökare

Besöksadress

035-13 70 00

Måndag-torsdag

Rådhuset, Kyrkogatan 5

 

Kl. 08.00 - 17.00

 

Telefontider

Fredag

Postadress

Måndag-torsdag

Kl. 08.00 - 16.00

301 05 Halmstad

Kl. 07.00 - 17.00

 

 

Fredag

 

E-post

Kl. 07.00 - 16.00

Se kartalänk till annan webbplatsdirekt@halmstad.se

Tätorter och samhällen 2005 och 2015

Område20052015Förändring 2005 - 2015Procent
Halmstad5837165844747312,8
Eldsberga56757471,2
Getinge18731898251,3
Gullbrandstorp1445159214710,2
Gullbranna728672-56-7,7
Harplinge14341458241,7
Haverdal16071656493
Holm44564219744,3
Kvibille83798715017,9
Laxvik/Påarp473486132,7
Oskarström398541701854,6
Sennan452428-24-5,3
Simlångsdalen638660223,4
Skedala358373154,2
Steninge744811679
Trönninge14671547805,5
Tylösand545581366,6
Frösakull17191806875,1
Villshärad707769628,8
Åled1506167116511
Landsbygd804382071642
Rest266117-149-56
Summa882109695287399,9

.