Samråd för verksamhetsmark i norra Villmarstrand
Efter flera arkeologiska utredningar – bland annat kopplade till slaget vid Fyllebro – är detaljplanen för verksamhetsmark i norra Villmarstrand, intill Fyllinge, nu redo att ta nästa steg framåt.
För att hålla tempot uppe i arbetet med att få fram efterlängtad verksamhetsmark skickas planen nu ut på samråd, även om vissa utredningar fortfarande återstår.
Beslutet var ett av flera som fattades i samhällsbyggnadsutskottet i dag.
– Vi har länge haft ett skriande behov av mer verksamhetsmark i Halmstad, vilket i grunden är positivt och ett tecken på en växande och attraktiv kommun. Företag vill etablera sig och växa här – och som kommun vill vi ta vårt ansvar och skapa de förutsättningar som krävs för att det ska vara möjligt, säger Simon Lindgren (M), ordförande i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott.
– Det är tydligt att vi fortsatt har ett stort behov av ny verksamhetsmark i Halmstad. Det är också naturligt, på grund av välfungerande infrastruktur, att området vid norra Villmarstrand är ett attraktivt område för företag att etablera sig, säger Mikael Ekfeldt (V), andra vice ordförande i utskottet.
Detaljplanearbetet för området kring Fyllinge Länk till annan webbplats. påbörjades redan 2016, men har under långa perioder varit pausat på grund av bland annat arkeologiska utredningar. Platsen är historiskt spännande med starka kopplingar till slaget vid Fyllebro, men har också viktiga naturvärden att ta hänsyn till i anslutning till Fylleån.
Området gränsar i söder till Villmarstrand och Östra stranden, och i norr till Fyllinge och Hallarna.
– Rent strategiskt är det därför ett bra område för verksamhetsmark, eftersom det är nära viktig infrastruktur så som hamn, E6 och järnväg, säger Simon Lindgren (M).
Utformningen av området ska ta hänsyn till den omgivande bebyggelsen och karaktären i de angränsande delarna av Halmstad. Tanken är att i söder, i anslutning till Villmarstrand, möjliggöra för industrier som tillåts ha en mer störande karaktär, och i norr mot Fyllinge möjliggöra för besöksanläggning.
Arbetet framöver är fortsatt komplext, och fler utredningar kommer behöva göras.
– Men genom att gå ut på samråd nu håller vi farten uppe och säkerställer att vi kan anpassa oss efter nya insikter under resans gång, säger Simon Lindgren (M).
– Vi ser att det fortfarande finns flera viktiga frågor att hantera, inte minst kopplat till naturvärdena och närheten till Fylleån. Därför behöver det finnas en stark lyhördhet och vilja att revidera och komplettera planförslaget efter samrådet. Om det visar sig att man inte på ett fullgott sätt kan säkra naturvärdena och den biologiska mångfalden i området, är vi beredda att yrka på att avbryta vidare detaljplanearbete, säger Mikael Ekfeldt (V).