Centralt område kan förtätas med punkthus och vindsvåningar
Kvarteret Biet 3 och 5, intill Gunillaparken i centrala Halmstad, kan förtätas med cirka 80 nya bostäder med en ny detaljplan. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott beslutade i dag att skicka förslaget på samråd.

Översiktsbild från sydöst. Planområdet ligger i centrum och angränsar till Nordbanegatan och Järnvägsleden i norr. Öster om kvarteret Biet ligger Backhausgatan som angränsar till Gunillaparken, väster om planområdet ligger Hvitfeldtsgatan. Bild: Krook&Tjäder
Fastigheterna ägs av privata exploatörer.
Detaljplanen möjliggör för cirka 80 nya bostäder genom att förtäta området med ett punkthus på planområdets innergård, samt genom vindslägenheter på redan befintlig bebyggelse.
I dag tillåts bostadsbebyggelse i upp till 4-7 våningar i området, och det befintliga 7-våningshuset längs med Hvitfeldtsgatan blir även fortsatt kvarterets högsta byggnad. Det nya punkthuset på innergården i kvarteret Biet tillåts en våningshöjd på sex våningar, medan påbyggnader på de nuvarande bostäderna ökar med en våning från befintlig våningshöjd.
För att knyta samman den nya bebyggelsen med den redan befintliga föreslås varje tillbyggnad spegla kvarterets historia och variation av olika tidsepoker och arkitektur.