Dela sidan på sociala medier

Kontakta Halmstads kommun

Telefon

Öppettider för besökare

Besöksadress

035-13 70 00

Måndag-torsdag

Rådhuset, Kyrkogatan 5

 

Kl. 08.00 - 17.00

 

Telefontider

Fredag

Postadress

Måndag-torsdag

Kl. 08.00 - 16.00

301 05 Halmstad

Kl. 07.00 - 17.00

 

 

Fredag

 

E-post

Kl. 07.00 - 16.00

Se kartalänk till annan webbplatsdirekt@halmstad.se

Kommunfullmäktige utsåg kommunens nämnder och styrelser för mandatperioden 2019-2022

Under tisdagen utsåg kommunfullmäktige ordföranden och ledamöter i kommunens nämnder och styrelser.

Ordförande och vice ordförande i kommunens nämnder och bolagsstyrelser för mandatperioden 2019-2022

Nedan redovisas vilka förtroendevalda som blev ordförande och vice ordförande i kommunens respektive nämnder och styrelser.

Barn- och ungdomsnämnden

Ordförande: Lovisa Aldrin (L)
Vice ordförande: Lars El Hayek (S)

Byggnadsnämnden

Ordförande: Dag Hultefors (M)
Vice ordförande: Fredrik Luhanka (S)

Fastighetsnämnden

Ordförande: Carl-Johan Berthilsson (M)
Vice ordförande: Carin Söderberg (S)

Hemvårdsnämnden

Ordförande: Ann-Charlott Mankell (M)
Vice ordförande: Rose-Marie Henriksson (S)

Kulturnämnden

Ordförande: Anna Ginstmark (C)
Vice ordförande: Eva-Marie Paulsson (S)

Miljönämnden

Ordförande: Anna Fallkvist (M)
Viceordförande: Leif Grenlund (S)

Nämnden för Laholmsbuktens VA

1:e vice ordförande: Carl-Johan Berthilsson (M)
2:e vice ordförande: Imre Gulyas (S)

Räddningsnämnden

Ordförande: Henrik Östlund (KD)
Vice ordförande: Pernilla Lingford Hultin (S)

Servicenämnden

Ordförande: Staffan Svensson (C)
Vice ordförande: Gun Britt Löfdahl (S)

Socialnämnden

Ordförande: Ella Kardemark (KD)
Vice ordförande: Tord Johansson (S)

Teknik- och fritidsnämnden

Ordförande: Håkan Björklund (C)
Vice ordförande: Micael Nilsson (S)

Utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden

Ordförande: Christofer Lundholm (M)
Vice ordförande: Michael Svensson (S)

Valnämnden

Ordförande: Ewa Sjögren (M)
Vice ordförande: Ante Hultin (S)

Halmstad Rådhus AB

Ordförande: Carl-Johan Berthilsson (M)
Vice ordförande: Fatma Hergül (S)

AB Industristaden

Ordförande: Per Carlsson (L)
Vice ordförande: Christel Eriksson (S)

Halmstad Flygplats AB

Ordförande: Magnus Uvenfeldt (M)
Vice ordförande: Thomas Larsson (tjänsteperson)

Halmstads Stadsnät AB

Ordförande: Yngve Kihlberg (C)
Vice ordförande: Amela Kara (S)

Destination Halmstad AB

Ordförande: Josefine Green (M)
Vice ordförande: Bertil Andersson (S)

Halmstads Energi och miljö AB

Ordförande: Louise Uvenfeldt (M)
Vice ordförande: Tony Stané (S)

Halmstad fastighets AB

Ordförande: Jimmie Tschander (C)
Vice ordförande: Maria Persdotter (S)