Dela sidan på sociala medier

Kontakta Halmstads kommun

Telefon

Öppettider för besökare

Besöksadress

035-13 70 00

Måndag-torsdag

Rådhuset, Kyrkogatan 5

 

Kl. 08.00 - 17.00

 

Telefontider

Fredag

Postadress

Måndag-torsdag

Kl. 08.00 - 16.00

301 05 Halmstad

Kl. 07.00 - 17.00

 

 

Fredag

 

E-post

Kl. 07.00 - 16.00

Se kartalänk till annan webbplatsdirekt@halmstad.se

Kommunikationsavdelningen

Kommunikationsavdelningen ansvarar för intern och extern information och kommunikation.

Du kan bland annat kontakta oss:

  • om du har frågor om halmstad.se, kommunens konton på sociala medier eller vår kommuntidning Hjärtefrågor
  • vill ge kommunen feedback på vår information till invånare
  • om du är journalist och vill ha hjälp med svar på frågor eller hitta fram till rätt person. Se även förvaltningarnas och bolagens presskontakter
  • vill komma i kontakt med kommunråd

Vi på kommunikationsavdelningen fungerar både som ett strategiskt och operativt stöd i olika kommunikationsfrågor för alla förvaltningar, kommunstyrelsen och kommunråden.

Har du frågor om marknadsföring?

Vårt kommunala destinationsbolag Destination Halmstadlänk till annan webbplats ansvarar för information och marknadsföring av Halmstad som destination och till besökare.

Vårt näringslivsbolag HNABlänk till annan webbplats ansvarar för information och marknadsföring av Halmstad som etableringsort och till företagare.

Medarbetare:

Lotta Edin

Kommunikationschef

 

charlotta.edin@halmstad.se

Anna Wallefors

Enhetschef kommunikation

0702-64 97 24

anna.wallefors@halmstad.se

Ulrika Hällemarker

Kommunikationsstrateg - digitala medier

0708-83 31 17

ulrika.hallemarker@halmstad.se

Nathalie Sjögren Törhagen

kommunikatör

0723-86 99 08

nathalie.sjogren-torhagen@halmstad.se

Hanna Engkvist

Kommunikatör

0730-32 18 09

hanna.engkvist@halmstad.se

Joel Carlsten Rosberg

Informationssekretare oppositionen

0729-83 69 18

joel.carlstenrosberg@halmstad.se

Jennifer Ehlde

Kommunikatör

0761-17 20 24

jennifer.ehlde@halmstad.se

Jenny Netzler

Kommunikatör

0733-05 45 02

jenny.netzler@halmstad.se

Martin Örtegren

Kommunikatör

0729-63 86 70

martin.ortegren@halmstad.se

Catarina Markow

Kommunikatör

0761-02 08 17

catarina.markow@halmstad.se

Mikael Novak

Kommunikatör

0701-47 70 89

mikael.novak@halmstad.se

Johanna Wisjö

Kommunikatör

0729-83 74 88

johanna.wisjo@halmstad.se

Anna Carnegård

Informationssekreterare majoriteten


anna.carnegard@halmstad.se

Monica Kollert

Kommunikationsstrateg

0734-04 51 06

monica.kollert@halmstad.se

Jennifer Larsson

Kommunikatör (föräldraledig)

0729-63 86 70

jennifer.larsson@halmstad.se

Michael R Svensson

Kommunikatör

0703-99 75 58

michael.r.svensson@halmstad.se

Maria Wikland

Kommunikatör

0767-70 59 97

maria.wikland@halmstad.se

Ingrid Ekström

Kommunikatör

0729-63 78 01

ingrid.ekstrom@halmstad.se