Vänsterpartiet
Redaktionen för "Kadriljennytt", en tidning från daglig verksamhet, har träffat Vänsterpartiets företrädare Mikael Ekfeldt inför valet för att ta reda på hur partiet ser på frågor kopplade till LSS och vilka politiska frågor de tycker är viktiga för framtiden.

Redaktionen träffar Mikael Ekfeldt från Vänsterpartiet Halmstad.
Vad har du för roll i partiet?
Jag är den som leder det politiska arbetet för Vänsterpartiet i Halmstad.
Varför är du med i just detta parti?
Jag vill leva i ett samhälle där vi alla har samma möjligheter. Det har varit viktigt för mig ända sen jag var liten och det är precis lika viktigt idag när jag är vuxen. Alla ska ha samma möjligheter oavsett plånbok, om man bor på landet eller inne i stan eller vilken skola man går i. Man ska själv ha en möjlighet att göra sina aktiva val.
Varför tycker du att det är viktigt att rösta i valet?
För att var och en har ju lika stor makt att påverka och när man använder den så väljer man att påverka en viss riktning av alla olika alternativ som finns. Så därför tycker jag det är viktigt att rösta.
Kan du förklara på ett enkelt sätt varför vi som går under LSS ska rösta på ert parti?
Vi driver LSS-frågorna väldigt mycket. Jag själv la ett politiskt förslag för fyra eller fem år sedan angående rätten till 25 års gåva. Om man varit 25 år i daglig verksamhet så har man rätt till en gåva. Det har alla andra anställda i kommunen och då tyckte vi i Vänsterpartiet att självklart så ska man också få det om man jobbar på daglig verksamhet. Sen betyder LSS-frågorna för oss att alla ska leva i ett samhälle där man har möjlighet att till exempel ha en sysselsättning eller ett jobb.
Vad har ert parti arbetat med på kommunnivå för att upprätthålla grundtanken med LSS denna mandatperiod?
Nu senast, konkret, har det varit kopplat till färdtjänst. Men då tillsammans med flera partier som steg för steg har arbetat mer i Halmstad för att man ska ta andra beslut i Halland angående färdtjänst. Så vi har samarbetat med till exempel Liberalerna och Centerpartiet. Jag själv har lyft precis det jag nämnde: rätten till att vara i samhället och arbeta eller liknande. Vi har lyft frågor runt hur man kan bo och på vilka villkor. Sen har vi också drivit att daglig verksamhet ska ligga kvar i utbildningoch arbetsmarknadsnämnden och för våran del så var det jätteviktigt för att då sätter man ett fokus på att är i samma villkor som alla andra i samhället när det gäller till exempel synen på arbete och sysselsättning.
Har ni några vallöften för gruppen inom LSS för den kommande mandatperioden? (På kommunnivå)
När det gäller LSS-boenden har vi flera saker vi driver som handlar både om den direkta påverkan och rätten till att besluta om hur man lever på ett boende, men också villkor för personal, som handlar om att möta de som bor på boendet på rätt sätt. Kommunen tittar genom pengarna från förra året, och så gör man någonting som kallas ett bokslut, och då upptäckte dom att det fattades pengar i socialförvaltningen, då la jag ett politiskt förslag på att man skulle bibehålla de pengarna för socialförvaltningen. Men fick avslag på det först och jobbade vidare med det. Sen gick det genom lite senare. Vi kommer jobba vidare med flera frågor kopplat till att ha fler alternativ i sysselsättning och arbete, också möjlighet att kunna ha en typ av anställning. Vi ställer även frågor runt ekonomisk trygghet när man är under LSS. Till exempel dagersättningen, om att den ska höjas då den inte följer index kurvan nu överhuvudtaget.
Kan du komma på en låt som kan beskriva politiken som ert parti för?
Bra fråga. Jag är en gammal gubbe och växte ju upp en gång i tiden och var punkare. En låt som står mig nära och som jag älskar som jag tycker påminner om det parti jag har valt att vara aktiv i är Charta 77 ”lilla Björn och lilla tiger”. Det är fantastisk låt som handlar om personlig utveckling som vi alla delvis och inte minst när vi är yngre är i väldigt mycket.
Fakta om Vänsterpartiet
- Grundades: 13 maj 1917
- Ideologi: Socialism, feminism och antirasism
- Hur stort är partiet: Fjärde största partiet, maj 2025
- Partiledare: Nooshi Dadgostar