• Halmstads webbplatser

Bostäder på västra Vallås

Valvet 1, Valvet 3, Hf22

Detaljplan, Högprioriterat

Pågående detaljplanering

  • Förstudie
  • Planförslag tas fram
  • Samråd
  • Granskning
  • Planförslag antas
  • Laga kraft

Längs Strandvallen, där "Hotel Fina Laxen" och "Lokaldelen" tidigare låg planeras nu nya bostäder.

Planuppdraget i korthet

Ägarna till fastigheterna Valvet 1 (Hotell Fina Laxen) och Valvet 3 (Lokaldelen) har lämnat in ansökningar om planbesked för att utveckla sina fastigheter till bostadsändamål. I dagsläget är dessa fastigheter planlagda för hotell-, restaurang- och kontorsverksamhet.

I ansökningarna föreslås:

  • Studentbostäder i befintliga byggnader
  • Nybyggnation av bostadsrätter på obebyggd mark

Totalt skulle detta innebära ett tillskott på cirka 170 studentbostäder samt 80 övriga bostäder.

Förslagen strider mot den nuvarande detaljplanen, som inte tillåter bostadsändamål på dessa platser. Däremot ligger ansökningarna i linje med både kommunens översiktsplan Framtidsplan 2050 och Utbyggnadsplanen, där området är markerat som Hf22 – ett område som planeras för utveckling under perioden 2021–2025.

Vidare utredning krävs i planprocessen

För att kunna ta fram ett genomarbetat förslag till detaljplan behöver flera frågor utredas vidare. Det gäller bland annat byggnaders höjd och omfattning, dagvattenhantering, trafik samt buller från Växjövägen.

Tidsplan

Tidsplan

Steg i processen

Tidpunkt

Planbesked

12 november 2024

Samråd

Ej beslutat

Granskning

Ej beslutat

Antagande

Ny detaljplan bör kunna antas senast under fjärde kvartalet 2027.

Laga kraft

Cirka 3 veckor efter att protokollet med antagandebeslutet har publicerats på kommunens anslagstavla, om inte beslutet överklagas.

Tidsplanen är preliminär och kan komma att ändras.

Karta över området

Närliggande projekt