För att kunna använda uppläsningsfunktionen behöver du godkänna funktionella kakor.
Här kan du läsa om saneringsprojekt som pågår i kommunen.
I Sverige finns många äldre, nedlagda deponier som kan påverka miljön. Dessa områden identifieras och klassas utifrån risken som området utgör. Om det finns behov åtgärdas området sen. Naturvårdsverket bedömer att det finns flera tusen nedlagda deponier i Sverige och i Halmstads kommun har vi hittat tre deponier som finns intill bebyggelse.
Kemtvätten "Holms tvätt" i Harplinge lades ner 2009. En studie visade att miljö- och hälsoriskerna med markförorening är stor. Kommunen har nu sanerat tomten och arbetar med att återställa marken, gatan och cykelvägen.
1873–1917 fanns det ett glasbruk i Steninge. Det har förorenat marken och nu ska området mellan stranden och vägen saneras för att minska riskerna för människor och miljö. Markundersökningar är gjorda som förändrat området då vi behövt gräva och vegetation tagits bort. När saneringen är klar är målet att det åter ska bli en trivsam och naturlig miljö.