Dela sidan på sociala medier

Kontakta Halmstads kommun

Telefon

Öppettider för besökare

Besöksadress

035-13 70 00

Måndag-torsdag

Rådhuset, Kyrkogatan 5

 

Kl. 08.00 - 17.00

 

Telefontider

Fredag

Postadress

Måndag-torsdag

Kl. 08.00 - 16.00

301 05 Halmstad

Kl. 07.00 - 17.00

 

 

Fredag

 

E-post

Kl. 07.00 - 16.00

Se kartalänk till annan webbplatsdirekt@halmstad.se

Trygghet och hälsa på Sannarp

Elevhälsans rum

På Sannarp står elevens trygghet och hälsa i centrum. Vårt starka elevvårdsteam arbetar för att alla våra elever ska få bästa möjliga förutsättningar att lyckas med sina studier.

Hälsa - Lärande - Utveckling

Elevhälsans mål är att arbeta för en god fysisk, psykisk och social hälsa för våra elever. Vi vill arbeta för att eleverna ska trivas och verka för en bra arbetsmiljö i skolan. Att trivas och må bra är en förutsättning för lärandet. Vi arbetar bland annat förebyggande och med olika formar av stödkontakter. Vårt arbete riktar sig till enskilda elever och grupper. Vi samarbetar också i förekommande fall med lärare och föräldrar.

Välkommen till oss!

Vi finns på plats alla dagar i veckan.
Ring eller skicka ett mail för att få kontakt med någon av oss.

Skolsköterskor:

Marita Hedbys, marita.hedbys@halmstad.se, 070 - 225 52 42
Åsa Skogås, asa.skogas@halmstad.se, 072 - 201 38 35
Inger Hansson (Språkintroduktion, gymnasiesärskolan), inger.hansson@halmstad.se, 073 - 201 72 00

Kuratorer:

Ann Lindgren, ann.lindgren@halmstad.se, 072 - 510 64 90
Sonja Lundström, sonja.lundstrom-malmberg@halmstad.se, 072 - 201 46 50
Emina Demo, (språkintro., gymnasiesärskolan), emina.demo@halmstad.se,
073 - 201 28 77

Leg. Arbetsterapeut

Ingrid Andersson, ingrid.andersson@halmstad.se, 072 - 526 81 67

Specialpedagoger

Camilla Lau, camilla.lau@halmstad.se, 073 - 405 86 79
(Ekonomiprogrammet, Introduktionsprogrammen, vård-och omsorgsprogrammet, samhällsvetenskapsprogrammets samhällsinriktning)

Christina Danfors, christina.danfors@halmstad.se, 070 - 981 49 41
(Samhällsvetenskapsprogrammets beteendeinriktning, International Baccalaureate (IB), barn- och fritidsprogrammet och naturvetenskapsprogrammet).

Louise Brädde, louise.bradde@halmstad.se, 073 - 340 26 54

Sofia Anttila, sofia.anttila@halmstad.se, 073 - 201 72 08
(Språkintroduktionen)