» A - Ö    » RESVÄGAR    » KARTOR    » MEDIA    » VÄDER      SÖK   Starta sökning

Halmstad 2020 Kunskapsstaden Upplevelsestaden Hemstaden
Halmstad
 

 


KULTURFÖRVALTNINGEN


» Det här gör vi

» Självbetjäning

» Vår organisation

Annorlunda porträtt av Halmstadsbor

Nya Stadsgalleriet firar Halmstads 700-årsjubileum!


Nu är det fullt!

Till Halmstads 700 års jubileum 2007, ville konstnärerna Agneta Göthesson och Morgan Schagerberg komma i kontakt med Halmstadsbor, för en kommande utställning i samarbete med Halmstads kulturförvaltning på Nya Stadsgalleriet.

Många ansökningar har kommit in och från och med den
1 april tar vi inte emot fler ansökningar.


Konstnärerna ger en detaljerad beskrivning av projektet:

Som två turister i Halmstad, använder vi oss av våra egna personligheter, yrken och erfarenheter för att finna en ingång och en trygghet när vi möter nya människor. Erfarenheter som vi som turister kan överföra på staden och som skapar oss en uppfattning, för att kunna berätta den inför andra.

Som alla nya grupper söker vi oss först till det igenkännbara, för att därigenom kunna möta det nya, samt bilda oss en helhetsbild av samhället och dess struktur.

Vi söker människor som bara får representera en egenskap eller ett yrke, men i gengäld söker vi många personer, som tillsammans skapar olikheterna i staden.
Här utforskar vi Halmstad med hjälp av stadens invånare.

Komplexiteten hos en person är fantastisk. Eftersom den innehåller flera delar som tillsammans bildar en helhet.
Det är den helheten som vi finner intressant och som vi har valt att ha som utgångspunkt i vår konstnärliga gestaltning av projektet, ett Annorlunda porträtt av Halmstadsbor.

Projektet Annorlunda porträtt av Halmstadsbor kommer att visas på Nya Stadsgalleriet i Halmstad, under perioden från 31 maj - 7 juli 2007.

Lyssna gärna till intervjun om projektet på SR P4, i radioprogrammet Konsekvens.
Använd denna direktlänk till Konsekvens för att komma till programmet den 10 jan. Välj programtiden 15-15.30

En kort presentation av oss:

Morgan Schagerberg, verksam som konstnär, bosatt i Malmö. Arbetar främst med teckning och performance i en rumslig gestaltning.
Agneta Göthesson, verksam som konstnär, bosatt i Laholm. Arbetar främst med installationer och teckningar utifrån givna sammanhang.

Vi har drivit konstnärliga projekt tillsammans, däribland AM-fonden och projektet billighets multiplar, samt arbetet som assistenter i varandras konstnärliga verksamhet.


vanster_ner.gif
punkt_fot.gif