Ledsagning via Bojen

Ledsagarservice är en insats för att underlätta för personer med funktionsnedsättning att kunna delta i samhällslivet på lika villkor som andra jämnåriga. Insatsen syftar till att bryta den isolering som ofta blir följden av en omfattande funktionsnedsättning.

Vem kan få ledsagarservice?


Ledsagarservice kan beviljas dig som på grund av funktionsnedsättning har behov av ledsagare för att kunna besöka vänner, delta i fritidsaktiviteter, i kulturlivet eller för att promenera.
 
Ditt behov av insatsen utreds och bedöms i varje enskilt ärende.
 

Vem är ledsagare?


Du får hjälp med att finna en lämplig ledsagare, men kan också komma med egna förslag. Någon nära anhörig får inte anlitas som ledsagare.
 

Kontakt

  • Vill du ha uppdrag som ledsagare, kontakta Bojen på telefon 035-13 67 89 eller fyll i intresseanmälan.
  • Vill du söka ledsagning som insats, kontakta handläggare på socialförvaltningens avdelning för stöd och service på telefon 035-13 70 00.

Att överklaga ett beslut


Om du inte är nöjd med de beslut som fattats, kan du överklaga inom tre veckor från det datum då du fick beslutet. Du skickar ditt överklagande till socialförvaltningen. Om din handläggare inte ändrar beslutet, avgörs ärendet av Förvaltningsrätten i Göteborg. Mer information om hur du gör finns i beslutet.
Sidan uppdaterad: 2012-04-10
Dela med andra
Kontakt
Socialförvaltningen
Kerstin Tandrup

kerstin.tandrup@halmstad.se
035-13 67 15
Besöksadress: Kungsgatn 36, Halmstad
Relaterade länkar
Postadress: Box 153, 301 05 Halmstad | Telefon:035-13 70 00
E-post: halmstads.kommun@halmstad.se | Organisationsnr: 212000-1215
© Halmstads kommun